فاجعه ای بزرگ در صنعت خودروسازی کشورتاریخ ثبت: 1396/10/21 12:36 | بازديد: 433


فاجعه ای بزرگ در صنعت خودرو سازی کشور

به گزارش پدال نیوز، انجمن خودروسازان کشور با ارسال نامه ای به مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، نسبت به وقوع بحرانی بزرگ در صنعت خودرو کشور طی دو سال آینده هشدار داد. در این نامه از مدیرعامل ایدرو خواسته شده که برای جلوگیری از وقوع فاجعه ای بزرگ در خودروسازی کشور، «اتاق فکر مقابله با بحران» تشکیل داده شود.

 

اما هشداری که انجمن خودروسازان درباره بحران آینده صنعت خودرو به آن اشاره کرده، چیست؟ آن طور که از پیوست نامه مورد نظر مشخص می شود، ماجرا به ارتقای استانداردهای داخلی و به تبع آن، حذف برخی خودروهای پرتیراژ داخلی برمی گردد. طبق این پیوست، انجمن خودروسازان تاکید کرده که با ارتقای استانداردهای تولید خودرو، چیزی حدود ۸۰۰ هزار دستگاه از محصولات تولیدی طی هشت ماه امسال، امکان تولید از زمستان سال آینده را نخواهند داشت.

این هشدار در شرایطی داده شده که طبق برنامه سازمان ملی استاندارد، استانداردهای داخلی خودرو تا پایان پاییز سال آینده به تدریج از ۵۵ به ۸۵ مورد خواهد رسید. بر این اساس، هر خودرویی که نتواند استانداردهای جدید را پاس کند، مجوز شماره گذاری برای آن صادر نخواهد شد و بنابراین دیگر امکان تولید ندارد.

اینکه چه استانداردهای جدیدی به خودروهای داخلی اضافه شده و خواهد شد، به تفصیل اطلاع رسانی های لازم در موردش صورت گرفته و در حال حاضر مشکل اصلی به حذف محصولات پرتیراژ و عدم معرفی جایگزین برای آنها مربوط می شود. در واقع فاجعه ای که انجمن خودروسازان ایران از وقوع آن در آینده نزدیک خبر می دهد، خلأ محصولات در آستانه حذف، در خودروسازی و بازار ایران است.

به عبارت بهتر، با وجود برنامه ریزی برای ارتقای استانداردهای خودرویی و حذف محصولاتی که توانایی پاس کردن آنها را ندارند، برنامه مشخصی برای جایگزینی این خودروها تدوین نشده و این همان بحران و فاجعه ای است که انجمن خودروسازان نسبت به وقوعش هشدار داده است. بحران مورد نظر از آن جهت است که با حذف خودروهای پرتیراژ و نبود جایگزین برای آنها، خودروسازان با خلأ شدید محصول مواجه و چیزی حدود ۷۰ درصد از خطوط تولیدشان خالی خواهد شد.

از آن سو، طبعا بازار و مشتریان نیز این خلأ شدید را حس خواهند کرد و جدای از اینکه خیلی ها دیگر توان خرید خودرو را نخواهند داشت، قیمت ها نیز سر به فلک خواهد زد، هرچند مخاطب نامه انجمن خودروسازان، در ظاهر سازمان گسترش است، با این حال به نظر می رسد وزارت صنعت و خودروسازان نیز مخاطبان پنهان آن به شمار می روند.

به عبارت بهتر، به نظر می رسد این انجمن در لفافه هشدار اصلی را به خودروسازان داده و تاکید کرده که اگر فکری به حال ارائه جایگزین برای محصولات قدیمی خود نکنند، با حذف آنها طی سال آینده، بحرانی بزرگ گریبان شان را خواهد گرفت. در واقع ظاهرا انجمن خودروسازان در نامه خود به سازمان گسترش، به دنبال ملغی کردن استانداردهای جدید نیست، بلکه تاکید می کند در صورت عدم معرفی جایگزین برای خودروهای در آستانه حذف، خودروسازان با بحران تولید مواجه خواهند شد.

حذف ۵۵ درصد از تیراژ خودروسازان 

اما نگاهی بیندازیم به جزییات نامه انجمن خودروسازان به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، تا مشخص شود با ارتقای استانداردهای خودرو از ۵۵ به ۸۵، دقیقا کدام خودروها و با چه سهمی از تیراژ کل حذف خواهند شد. طبق اعلام انجمن خودروسازان، با ارتقای استانداردهای موردنظر، در مجموع چیزی حدود ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو داخلی که طی هشت ماه امسال تولید شده اند، از ابتدای زمستان سال ۹۷ قطعا استانداردهای جدید را پاس نمی کنند؛ بنابراین امکان تولید نخواهند داشت.

همچنین حدود ۶۳۰ هزار دستگاه از خودروهای موجود نیز شاید نتوانند همه استانداردهای ۸۵ گانه را پاس کنند و با این حساب، آینده تولید آنها نیز با ابهام روبه رو است. این آمار تنها به هشت ماه امسال مربوط است و ازآنجاکه تا پایان سال قطعا بر تیراژ آنها اضافه خواهد شد، رقم های اعلامی بیشتر خواهند شد.

سپاس از اینکه وقت خود را به مطالعه مطلب - فاجعه ای بزرگ در صنعت خودروسازی کشور اختصاص دادید.

واحد تحقیقات توپال