علت زوزه کشیدن گیربکس در خودروهای نو و دست دوم چیست؟تاریخ ثبت: 1396/10/20 08:48 | بازديد: 12656


علت زوزه کشیدن گیربکس در خودروهای نو و دست دوم چیست؟

زوزه کشیدن در خودروهای دسته دوم

اگر در حالی که موتور خودرو روشن و دنده خلاص باشد پدال کلاچ را فشار دهید و هنوز صدای غیر عادی گیربکس به گوش برسد مشکل در بلبرینگ کلاچ است و شما باید آنرا تعویض نمایید. اگر در شرایط یاد شده صدا کمتر شد ممکن است مشکل از سطوح درگیر چرخ دندها و برینگ‌ها باشد. به طور کلی صدای زوزه در چنین شرایطی بدلیل سایش سطوح تماس چرخدنده‌ها، بلبرینگ‌ها، شفتها و ... می‌باشد.
موثرترین راه برای از بین بردن صدا و ترمیم سایش‌ استفاده از احیاگرها است. اما قبل از آن حتما کیفیت و مقدار واسکازین گیربکس را بررسی نمایید در صورت نیاز تعویض و یا سرریز شود.


 

 زوزه کشیدن در خودروهای نو

عموما صدای گیربکس در خودرو نو 3 دلیل می‌تواند داشته باشد:

  1. بعضی گیربکس‌ها به صورت ذاتی تولید صدا می‌نمایند در واقع زوزه آنها بدلیل طراحی ضعیف می‌باشد.
  2. در برخی دیگر بدلیل کیفیت بد مونتاژ صدای زوزه بوجود می‌آید.
  3. کیفیت تولید نیز عامل دیگر صدای گیربکس است که سبب عدم درگیری صحیح سطوح عملیاتی چرخدندهها با یکدیگر و باعث تولید صدا می‌گردد.

در چنین شرایطی ابتدا کیفیت و مقدار واسکازین گیربکس را بررسی نمایید در صورت نیاز تعویض و یا سرریز نمایید. در برخی موارد پس از آبندی گیربکس صدا نیز قطع خواهد شد. اگر صدای گیربکس تغییر ننماید استفاده از احیاگرها گیربکس به کاهش صدا کمک بسیاری می‌کنند. هر چند ممکن است در چنین شرایطی صدای زوزه به صورت دائم برطرف نگردد ولی قطعا از بحرانی تر شدن وضعیت جلوگیری و  باعث کاهش محسوس آن می‌شود.
یادآوری:

  •  عملکرد احیاگرها در گیربکس و دیفرانسیل یکسان می‌باشد.
  • هر چه بیشتر از صدای گیربکس و یا دیفرانسیل بگذرد، باعث وخیم تر شدن حالت دفورمه شدگی سطوح دندانه چرخدند‌ه‌ها شده که در چنین شرایطی کار برای عملکرد موثر احیاگرها بسیار سخت و اثر بخشی آنها را ضعیفتر می‌نماید. پس برای استفاده از احیاگرها برای رفع صدا گیربکس دیفرانسیل زمان را از دست ندهید.

 

از اینکه وقت خود را به مطالعه مطلب "علت زوزه کشیدن گیربکس در خودروهای نو و دست دوم چیست؟" اختصاص داده اید سپاسگزاریم.

 

واحد تحقیقات توپال